Držíme slevy na Vaše oblíbené produkty 😜

BCAA pod drobnohledem

Kvalitní suplementy by měly být v šuplíku snad každého fitness nadšence. Není to však povinnost.

Mnoho začátečníků se nadchne pro daný sport, chce stoprocentní výsledky a dává tomu veškeré nasazení. Bezhlavě se pustí do koupě suplementů, aniž by kolikrát věděl, jestli jsou pro něho opravdu vhodné, kvalitní a využitelné.

Zapomíná přitom na jednu velice důležitou věc – základní věc. Kvalitní strava, dostatečný spánek, regenerace, pitný režim a smysluplný tréninkový plán. To je základ oné pomyslné pyramidy. Suplementy jsou až další v pořadí. A tak, i kdybyste jste se stavěli na hlavu, bez základu žádný progress nebude.

Doplňky stravy nám mají pouze pomoci, a možná sem tam ulehčit trošku práce. Ta hlavní dřina je ovšem na vás.

Už jste slyšeli o BCAA neboli větvených aminokyselinách? My vám je v dnešním článku představíme, protože BCAA jsou právě jedním z těch doplňků stravy, které by ve vaší fitness spíži rozhodně neměly chybět.

Každý protein je složen z několika aminokyselin. Některé si tvoří naše tělo samo, a některé musíme přijímat z potravy. Proteiny se starají o udržení svalové hmoty a dalších fyziologických pochodů v našem organismu.

BCAA jsou zkratkou pro Branched-Chain Amino Acids, tedy esenciální větvené aminokyseliny leucin, izoleucin a valin, které si právě sami vytvořit nedokážeme.

Leucin je aminokyselina, která podporuje výkonnost a regeneraci svalových vláken. Zajišťuje syntézu bílkovin a zvyšuje produkci inzulínu. Isoleucin se dokáže velice snadno přeměnit na glukózu, díky čemuž šetří zásoby svalového glykogenu a mimo to podporuje tvorbu hemoglobinu. Poslední důležitou aminokyselinou je valin. Ovlivňuje absorpci melaninu, tryptofanu a fenyalaninu.

Proč poměr 2:1:1

Na trhu se můžete setkat s poměrem 2:1:1 nebo 4:1:1. Vždy vybírejte zmíněný první typ. Vysoký obsah leucinu může být spíše na škodu, než aby pomohl s regenerací.

Za normálních okolností, když přijmete bílkovinu, rozloží se v žaludku a potažmo tenkém střevě. Odtud putují přes střevní sněnu do jater, kde se syntetizují neesenciální aminokyseliny a ty esenciální se katabolizují.

Jenže větvené aminokyseliny, jako jsou BCAA, neputují do jater, ale z krve jsou přímo k dispozici svalům jako okamžitý zdroj energie.

Každý sportovec má automaticky zvýšenou potřebu bílkovin, vzhledem k vyšší zátěži na jejich tělo.

 

 Mezi nejdůležitější účinky BCAA na naše tělo jsou:

  •           Brání rozkladu svalové hmoty
  •           Pozitivně ovlivňují regeneraci svalů
  •           Dokáží omezit svalovou bolest po tréninku
  •           Snižují hladinu katabolických hormonů, jako je kortizol
  •           Zvyšují hladinu anabolických hormonů, jako je inzulín a testosteron

 

Během tréninku dochází k vyčerpání zásob glykogenu. V důsledku toho může docházet k devastaci svalové hmoty a zhoršené regeneraci, která se podepisuje na zhoršení fyzického výkonu, vyššímu riziku zranění a přetrénování.

A právě tady přichází na řadu BCAA. Díky nim zabráníme devastaci svalové hmoty během tréninku, ale i po něm.

 

Kdy se BCAA opravdu vyplatí

BCAA se vyplatí pro jedince, kteří se opravdu aktivně věnují cvičení a nejsou schopni ze stravy pokrýt větší množství bílkovin, které jsou pro každého sportovce klíčové. Jsou vhodná jak pro silové cvičence, běžce tak cyklisty.

Vhodná doba suplementace je před a po tréninku v dávce 5-10 g. Před tréninkem nám zajistí ochranu svalové hmoty a poskytnou energii. Dávka po tréninku zase podpoří regenerační procesy.  

BCAA není potřeba vysazovat a je možné je užívat konstantně. Ani při dlouhodobém užívání nemají žádné vedlejší účinky. Pokud jsou vaše tréninky intenzivnější, nebo se právě nacházíte v období, kdy máte více těžkých tréninků, je možné příjem větvených aminokyselin zvýšit.

 

Co si z toho vzít závěrem?

Suplementační doplňky by měly být až na jedny z posledních míst, které byste měli začít řešit, jestliže se rozhodnete udělat maximum pro své zdraví.

Na trhu se dnes setkáme s celou řadou výrobků, ale ne všechny jsou opravdu kvalitní. Je důležité si dát tedy pozor, pro který doplněk se rozhodneme, a zda ho v naší fitness rutině opravdu využijeme a bude pro nás vhodný.

Nespoléhejte se tedy pouze na doplňky stravy, ale váš nový zdravý životní styl berte jako souhrnný balíček dostatečného spánku, kvalitní a pestré stravy, redukci stresu a úsměvu na tváři.