Výživa kojících žen
Výživa kojících žen je víceméně stejně zásadní jako výživa při těhotenství. Kojící žena kvalitou výživy ovlivňuje svůj výživový stav a výživový stav dítěte.
Strava kojící ženy musí být pestrá a plnohodnotná. Je však nutné si uvědomit, že množství mateřského mléka nelze ovlivnit výživou (organismus matky je nastaven tak, aby produkce mléka byla nejvyšší prioritou). Nadměrný přísun potravin a tekutin nevede ke zvýšení produkce mléka, ALE podvýživa vede ke snížení tvorby mléka.
Kojící ženy v ČR většinou nejsou ohroženy nedostatečným příjmem základních živin (možná spíše naopak), ale hrozí nedostatek vitaminů a minerálních látek.
Mateřské mléko:
Kojící matka by si měla hlídat, aby její strava nebyla příliš jednostranná (například mnoho tuků na úkor jiných živin). To by mohlo zapříčinit změnu obsahu některých živin v mateřském mléce (MM). V MM je třeba zajistit stabilní koncentraci hlavních živin i při podvýživě matky.
Koncentrace většiny hydrofilních (ve vodě rozpustných) vitaminů, jodu a selenu v MM je ovlivněna jejich příjmem ze stravy. Nedostatečný příjem může ovlivnit zdraví matky i dítěte. Koncentrace lipofilních (rozpustné v tucích) vitaminů, železa, vápníku zinku a mědi je v MM při nedostatečném příjmu ze stravy zajištěna – nedostatečný příjem obvykle neovlivní zdraví dítěte, ale zdraví matky.
Energetická náročnost:
V době kojení je u matky zvýšená potřeba energie (vyšší než v těhotenství). Laktace je totiž pro tělo velmi energeticky náročná. V prvních 4- 6 měsících po porodu by kojící matka měla svůj energetický příjem navýšit o 500 kcal/den. Kojící žena by neměla přibírat na váze. Pro zajímavost: Produkce MM v prvním měsící po porodu je stejně energeticky náročná jako celé těhotenství.
Snižování hmotnosti po porodu:
Optimální: ženy s normální hmotností – 1 kg/měsíc, obézní ženy – 2 kg/měsíc
Pozor na přísné diety! Při drastickém hubnutí by mohlo docházet k vyplavování cizorodých látek (PCB, dioxiny) z odbouraného tukové tkáně. Tyto látky by pak mohly přecházet do MM.
Tekutiny v období kojení:
Příjem tekutin by kojící žena měla navýšit o 0,5 – 0,75 l denně (voda). Při kojení dochází ke ztrátě tekutin.
Kouření, drogy, alkohol a kofein:
Kouření způsobuje snížení objemu MM, ovlivňuje jeho chuť a zpomaluje růst dítěte. Drogy by měly být při kojení kontraindikovány. Snižují produkci mléka. Intoxikace snižuje schopnost matky pečovat o dítě.
Alkohol částečně přechází do MM a ovlivňuje jeho chuť i vůni. To vede k menšímu sání kojencem a nižšímu příjmu MM. Alkohol je vhodné při kojeni omezit a při konzumaci myslet na množství a načasování.
Kofein prostupuje do MM a jeho vysoký příjem může způsobit podrážděnost a poruchy spánku kojence.
Do MM mohou prostupovat i některé léky - na to pozor.
Na co dalšího by si měly dát kojící ženy pozor?
- nadýmavé potraviny
- potraviny s alergenním potenciálem
- silně kořeněné potraviny
- uzené a smažené potraviny
- syrové potraviny