Víte, co jíst pro rychlejší metabolismus?
Doba, ve které žijeme, se zrychluje každým dnem, ne-li každou hodinou. A my sami máme tendenci být rychlejší, výkonnější, úspěšnější. A rády bychom to i od našeho těla. Být rychlejší, rychleji pálit kalorie a dovolit si tak dopřávat více jídla.
Jistě jste se již nejednou setkali se slovním spojením, že má někdo ,,zpomalený metabolismus.“ Naše tělo se neustále mění, a vědomky či nevědomky ho nutíme se stále adaptovat na nové situace nebo právě i energetický příjem, který v rámci našich cílů hraje ohromně důležitou roli.
NÁŠ TIP: Osvojte si 3 základní návyky k dosahování vašich cílů
Samotným základem pro energetický metabolismus je tzv. bazální metabolismus. Představte si to jako ten minimální základ přijatých kalorií, který nutně potřebujete k životu, ať už máte více či méně kilogramů navíc, existuje pro každého jistá hranice, pod kterou by se v rámci zdraví jednoduše chodit nemělo. A této hranici se říká onen bazální metabolismus. Každý jeho hodnotu má jiný, podle individuálních aspektů každého z nás.
Hodnota bazálního metabolismu zajišťuje, že můžeme ráno vstát, chodit přes den, zvednout ten hrníček s kávou nebo mrknout na naši kamarádku.
Co znamená ,,zpomalený metabolismus?“
Nedá se vyloženě říci, že někdo má štěstí a narodil se s ultrarychlým metabolismem, a může jíst denně dortíky po kilech. Někdo ho od matky přírody rychlejší mít může, ale je to spíš otázka genetiky a predispozic.
Lze říct, že za zpomalený metabolismus si může tak nějak každý z nás sám. Tím, jak neustále skáčeme z jedné diety do druhé. Zkoušíme jeden detox za druhým, pak to proložíme přerušovaným hladověním, proteinovou dietou a nakonec o dietě s vynecháním sacharidů. A naše tělo absolutně nestíhá a nechápe, co děláme. A tak začne rezignovat. Začne být unavené ze všech těch změn, na které nemá absolutní čas se adaptovat a zvyknout si.
A tak se adaptuje. Na ten markantně nízký příjem energie, který mu z dlouhodobého hlediska negativně dopřáváme. Čím méně energie přijímáme z dlouhodobého hlediska, o to větší tendenci má nám to naše tělo spočítat, pěkně si to zapamatovat a adaptovat se. A následně každé jídlo, které mu dopřejeme, má tendenci si ukládat na horší časy, protože neví, co bude zítra, kterou dietu si na něj opět vymyslíme, a kdy dostane další energii.
Tím se mění i hodnota našeho bazálního metabolismu. A my obecně najednou budeme potřebovat méně jídla. Naopak ale budeme více podrážděni, unaveni, nic s námi nebude, nebudeme mít na nic náladu, a budeme mít neustále pocit, že přibíráme z každého nádechu, nebo když někdo řekne jen slovo ,,koláč.“
Jak tedy podpořit výkon metabolismu?
- Nárůstem svalové hmoty. Neděste se, žádný druhý Silvestr Stallone se z vás nestane. Zejména ženy na takové proporce nemají dispozice, a za druhé to opravdu není otázkou měsíce nebo roka, kdy byste takového těla měli dosáhnout. Svalová tkáň je sama o sobě velice aktivní a svaly spalují více energie, než tuk, tudíž je logické, že čím více svalů budete budovat, o to více kalorií budete pálit. Ne nadarmo se tedy doporučuje zařazovat silové cvičení do vaší rutiny.
NÁŠ TIP: Hubněte a budujte svaly zároveň
- Správné nastavenými živinami. Nebude žádným překvapením, že jedním z důležitých aspektů bude správně nastavená strava o všech důležitých makroživinách. Zapomenout bychom neměli ani na vitamíny a minerální látky.
- Vlivem hormonů. Žlázy s vnitřní sekrecí a celkově náš hormonální systém ovlivňuje veškeré procesy, které v našem těle probíhají. Správná výživa, potažmo určitá suplementace, dokáže ovlivnit jejich funkci – zejména funkci testosteronu, inzulínu, leptinu a ghrelinu. Hormony pro hlad a chutě.
- Rozumem. Co tím myslíme? Nemůžete být v jedné fázi extrémně dlouhou dobu. Tohle je spíš problémem většiny žen. Jakmile se jednou rozhodnou pro redukci, mají tendenci v ní setrvávat měsíce, možná i roky. Tady je veliký kámen úrazu. Dieta by měla být předem promyšlená a netrvat déle, než několik týdnů. Pro zachování normální hormonální funkce a zdraví je dobré následně přejít do reverzní diety a po určitém čase se například k dietě vrátit. Jedině tak si ponecháte metabolismus na plné obrátky.
NÁŠ TIP: Zhubněte jednou provždy
- HIIT tréninkem. Vyzkoušejte v rámci pestrosti fyzické aktivity trénink HIIT. Jedná se o vysokointervalový trénink, který vám zabere zlomek času, zato se u něj pořádně zapotíte, a spálíte dvojnásobně více kalorií. Navíc – nakopnete metabolismus!
Potraviny pro urychlení hubnutí
- Potraviny bohaté na bílkoviny. Jistě běžně konzumujete vajíčka, někteří z vás maso, luštěniny nebo ryby. Věděli jste ale, že přesně takové potraviny dokáží zvýšit frekvenci metabolismu?
NÁŠ TIP: Vyzkoušejte tento lahodný nepečený dort plný bílkovinTělo totiž, oproti tukům a sacharidům, musí vynaložit více energie na trávení a metabolizaci bílkovin. Proto příště až si budete připravovat nějaké jídlo, dbejte na to, aby obsahovalo porci bílkoviny či mléčného výrobku.
- Království za kávu. Kdo by ji nemiloval, že. A myslíme, že nyní si ji budete připravovat ještě s větší oblibou, když vám pomůže v hubnutí! Dle studií totiž kofein dokáže dočasně zrychlit metabolismus. Jeden šálek může jeho rychlost navýšit až o 4 % na 150 minut, proto se i jeden šálek kávy doporučuje jako preworkout.
- Šálek čaje. Podobným způsobem může fungovat i pití čaje, ve kterém kofein je také obsažen. Nemluvíme tolik o ovocných příchutí, jako spíše o zeleném čaji nebo čaji oolong.
- Kakao. Kvalitní kakao nebo hořká vysokoprocentní čokoláda mají velice podobný účinek, díky obsaženému kofeinu a theobrominu.
- Chilli, zázvor nebo skořice. I určité druhy koření vykázali pozitivní vliv na nakopnutí metabolismu. Například v chilli papričkách je látka kapsaicin, který je jakousi vzpruhou pro náš metabolismus.