Proč právě SKINNY? zobrazit více
Dárkové poukazy
Špičková kvalita surovin Chceš přeci to nejlepší
Potřebujete poradit ? Napište nám online na Facebook
Skinny - Dostaň se do formy s námi a měj skvělou postavu - skinny.cz
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Proč je spánek důležitý pro regeneraci a růst svalů?
19.07.2019

Proč je spánek důležitý pro regeneraci a růst svalů?

Správná strava bohatá na proteiny je základem pro svalový růst. Dostatečnou svalovou regenerací v podobě protažení, masáže nebo ledování zajistíte bezpečné nabírání svalové hmoty. Ovšem i ten nejlepší tréninkový program je vám k ničemu, pokud do dvou do rána doděláváte resty a na šestou spěcháte do práce.


 

Co se děje se svaly během spánku?

Zvlášť po velké zátěži je důležité strávit v posteli dostatečnou dobu. Spánek je velmi účinnou metodou relaxace a pomůže svalům v regeneraci. Při hlubokém spánku mozek nepotřebuje tolik energie. Větší  množství krve spolu s kyslíkem a živinami tak může proudit do tkání, včetně svalových tkání. Což je pro jejich růst a obnovu velmi důležité. Navíc během spánku tělo ukládá do svalů glykogen, který získává z glukózy. Pokud málo spíte a hodně cvičíte, zásoby glykogenu brzy vyčerpáte. Organismus jako nouzový zdroj využije glukózu z krve, která ale nedodává svalům tolik energie. Proto i vaše fyzické výkony klesají.

Pokud má váš spánek nedostatečnou kvalitu či kvantitu, uvolňuje hypofýza do krve menší množství růstových hormonů. Tím dochází ke ztrátě svalové hmoty a zhoršení vaší fyzičky, a také k vyššímu riziku obezity. Počítaní oveček se v posilovně projeví v méně kvalitních výkonech. Pořád sice uzvednete a uběhnete vaše maximum, ale mnohem rychleji se unavíte.

Zdravý spánek zajišťuje hormonální rovnováhu. Vaše tělo při něm uvolňuje anabolické hormony, jako testosteron a IGF-1, které jsou nezbytné, aby se dostavily výsledky vašeho cvičení. Pokud spánek omezujete, ve vašem těle stoupá hladina stresového hormonu kortizolu, který je nepřítelem při budování svalů.

Vědci provedli zajímavý experiment, jak doba spánku ovlivňuje růst svalů. První skupině umožnili pravidelný spánek o délce 5,5 hodin, zatímco druhá skupina si mohla dopřát 8,5 hodin. Výsledek? Skupina číslo jedna ztratila do konce experimentu průměrně 60 % svalové hmoty. Naopak „spáči“ měli o 40 % svalové hmoty více.

 

Jaká další rizika hrozí při nedostatku spánku

Během spánku se především regeneruje centrální nervová soustava. Pokud budete na spánku šetřit, brzy se to projeví ve zhoršení paměti, myšlení i pozornosti. V dlouhodobém horizontu dochází ke snížení kvality života, a navíc hrozí riziko rozvoje závažných nemocí, včetně Alzheimerovy choroby a demence. Především muži jsou pak náchylnější na rozvoj cukrovky. Navíc stoupá krevní tlak. Zatímco běžná hodnota se pohybuje kolem 120, u nespavců může vyšplhat až k číslu 132.

Podle studie spánková deprivace, při které lidé spí méně než pět hodin, zvyšuje až o 15 procent riziko úmrtí. A to v každém věku a z jakékoli příčiny. Aby toho nebylo málo: stačí tři dny si ukrajovat spánek, aby došlo k vážnému poškození, nebo dokonce zničení některých mozkových buněk.

Jestli si nařizujete budík na dobu kokrhání kohoutů, kvůli shození přebytečných kil, neděláte dobře. Nedostatek spánku u dospělých zvyšuje riziko obezity až o 55 %. Dochází k vyšší produkci ghrelinu, „hormonu hladu“. Naopak leptin, který je zodpovědný za pocit sytosti, přestává tělo uvolňovat. Mnoho sportovců tímto způsobem ztratilo zdravé dietní návyky. SKINNY NIGHT BURNER vám umožní shazovat kila přímo během spánku.

TIP: Spalovat tuk můžete i ve dne, třeba při cvičení. Velká fyzická zátěž ale může způsobit, že namísto tuku začne tělo využívat jako zdroj energie vlastní svalovou hmotu. To sabotuje vaši snahu zhubnout, navíc dochází ke zpomalení svalové regenerace a úbytku fyzické síly. Proto je vhodné užívat aminokyseliny SKINNY BCAA, ať už provozujete jakýkoli sport.

Pokud se vám nedaří budovat svalovou hmotu, přestože pravidelně chodíte do fitka, je něco špatně. Spánek mnoho sportovců podceňuje, a přitom je základem pro svalový růst a regeneraci. Čas věnovaný cvičení nemá pak význam. Buďte chytřejší a dopřejte si po náročném tréningu královský spánek.

Český výrobce fitness nutričních doplňků SKINNY je vaše pravá ruka na cestě za úspěchem, vysněnou postavou a pevným zdravím.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Chcete slevu na svoji objednávku?
Napište nám svůj e-mail a my Vám obratem zašleme slevový kód. :)

Naše produkty jsou zaměřeny na ženy i muže. Zákazníci si našli velkou oblibu v našich produktech díky špičkovému složení surovin, které dávají smysl a pomůžou Vám na vaší cestě k vysněné postavě. Našim cílem je, aby si každý z Vás našel čas a vlastní cestu ke svému osobnímu úspěchu.

   Telefon: +420 774 258 991

   E-mail: info@skinny.cz

                          

Produkty

Collagen

Spalovače

Zdraví a regenerace

Proteiny, které chutnají

Výhodná balení

Kompletní nabídka

 

(c) 2022 SKINNY.cz s.r.o., VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA