Proč právě SKINNY? zobrazit více
Dárkové poukazy
Špičková kvalita surovin Chceš přeci to nejlepší
Potřebujete poradit ? Napište nám online na Facebook
Skinny - Dostaň se do formy s námi a měj skvělou postavu - skinny.cz
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Na co by si měly dát ve výživě pozor těhotné ženy?  
03.04.2022

Na co by si měly dát ve výživě pozor těhotné ženy?  

 

V průběhu těhotenství mohou ženy pociťovat zvláštní chutě na nejrůznější potraviny a nebo jim mohou chutnat velmi neobvyklé kombinace potravin. I když mají těhotné ženy nestandardní chutě, ve svém jídelníčku by si měly dát na nějaké potraviny a látky pozor. Konzumací některých potravin by mohlo dojít ke zdravotním problémům a v některých případech i k poškození plodu. 

 

Na jaké potraviny si tedy radši dát pozor, anebo se jim úplně vyhnout?

1) Přebytek cukrů a bílého pečiva ve stravě: navýšení hmotnosti, nedostatek vlákniny – zácpa

2) Přebytek soli ve stravě: může docházet k velkým otokům

3) Přemíra tuků: živočišné tuky (nosiči potenciálně nebezpečných lipofilních látek, např. bifenylů), pozor také na trans mastné kyseliny

4) Vnitřnosti: například játra, která jsou bohatým zdrojem vitaminu A. Vysoké dávky vitaminu A (4500/3000 mikrogramu – 5,5 x DDD – doporučené denní dávky) mohou mít teratogenní účinky (narušení vývoje orgánu nebo porucha jeho funkce během embryonálního či fetálního vývoje). Je dobré si dát pozor i na multivitaminové preparáty.

5) Grilované pokrmy: mohou být nedostatečně tepelně upraveny a zároveň mohou být zdrojem karcinogenních látek

6) Uzeniny: obsahují karcinogenní látky, jsou špatně stravitelné a mohou vyvolat dyspeptické obtíže, které jsou časté v těhotenství, a mají vysoký obsah tuku

7) Tepelně neupravené potraviny: syrové maso (tatarák, sushi, uzený losos), vejce (naměkko, tiramisu..), nepasterované mléko a výrobky z něj – tepelně neupravené potraviny mohou být zdrojem salmonely nebo jiných patogenů

8) Čaje z léčivých rostlin: obsahují účinné látky, které mohou ovlivnit vývoj plodu. Proto se doporučuje pít pouze čaje, které jsou doporučené pro těhotné a kojící ženy a kupovat je nejlépe v lékárnách, kde je zabezpečena exspirace a účinnost čajovin

9) Neomyté potraviny: zelenina, ovoce

10) Nadýmavé potraviny: luštěniny, hrušky, zelí, cibule – při zvýšené konzumaci těchto potravin může dojít k nepříjemným trávicím problémům.

11) Rtuť: pozor na zvýšenou konzumaci tučných mořských, které by mohly být zdrojem rtuti. Tučné ryby je doporučeno konzumovat max. 1 x týdně. Tzv. methylrtuť (MeHg) může způsobit postižení centrální nervové soustavy (mentální retardace, paralýza, hluchota, slepota, kardiotoxicita). Těhotné ženy by se měly vyvarovat konzumaci dravých ryb (žralok, mečoun…) Ryby s nízkým obsahem rtuti je doporučeno konzumovat 1 – 2 x týdně (treska, mořská štika, hejk).

12) Chinin: nápoje obsahující chinin nejsou vhodné pro těhotné ženy, protože mohou případně vyvolat i potrat

13) Kofein: přechází transplacentární bariérou a ovlivňuje fyziologické funkce plodu. Kofein má u lidí za normálních okolností poločas vylučování tři hodiny. V průběhu prvního trimestru těhotenství se poločas vylučování kofeinu zvyšuje až na 5-6 hodin, a nadále roste na 18 hodin ve 35. týdnu těhotenství. Jeden šálek kávy denně v těhotenství by dle dostupných informací neměl ohrozit průběh těhotenství ani plod. Pozor na kumulaci dávek kofeinu v dalších potravinách (čaj, čokoláda, nealko nápoje typu koly), protože jen dávky do 200 mg kofeinu za den jsou v těhotenství považovány za bezpečné.

14) Nikotin, alkohol: Těhotné ženy by se měly těmto látkám vyvarovat.

 

Na druhou stranu u jiných potravin a živin by těhotné ženy měly zvýšit jejich příjem (kyselina listová, vápník, vitaminy skupiny B, vitamin D, železo, bílkoviny, ...).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Chcete slevu na svoji objednávku?
Napište nám svůj e-mail a my Vám obratem zašleme slevový kód. :)

Naše produkty jsou zaměřeny na ženy i muže. Zákazníci si našli velkou oblibu v našich produktech díky špičkovému složení surovin, které dávají smysl a pomůžou Vám na vaší cestě k vysněné postavě. Našim cílem je, aby si každý z Vás našel čas a vlastní cestu ke svému osobnímu úspěchu.

   Telefon: +420 774 258 991

   E-mail: info@skinny.cz

                          

Produkty

Collagen

Spalovače

Zdraví a regenerace

Proteiny, které chutnají

Výhodná balení

Kompletní nabídka

 

(c) 2022 SKINNY.cz s.r.o., VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA